2018 Results

Heaviest Pumpkin Over 200kg

Open Class

1st Place – Tim Harris 808kg New NZ Record
2nd Place – Alex Harris 651kg
3rd Place – Mark Jackson 387.5kg

Heaviest Pumpkin Under 200kg’s

Open Class

1st Place – Paul Stitt
2nd Place – Kaye Burges
3rd Place – Gabrielle Morris

Schools

1st Place – Little Pumpkin Early Learning
2nd Place – Newstead Country Pre School

12 Years and Under

1st Place – Fletcher Lugton
2nd Place – Fletcher Lugton
3rd Place – Kaylee Pratt

Best Mature Miniature Pumpkin

Open Class

1st Place – Andrew McTurk
2nd Place – Julia Oh
3rd Place – Gareth Lusty

Schools

1st Place – Lil pumpkin early learning
2nd Place – Nathan Forman
3rd Place – Rotokauri School

12 Years and Under

1st Place – Grace Lusty
2nd Place – Millah Burge
3rd Place – Grace Lusty

Lightest Mature Miniature Pumpkin

Open Class

1st Place – Dawn Russell
2nd Place – Dawn Russell
3rd Place – Dawn Russell

Schools

1st Place – Rotokauri School
2nd Place – Whitikahu School
3rd Place – Endeavour School

12 Year and Under

1st Place – Xavier Bodey
2nd Place – Grace Lusty
3rd Place – Riley Dodds

Best Pumpkin Creation

Open Class

1st Place – Sophia Yapp
2nd Place – Andrew McTurk
3rd Place – Dewhurst Family

Schools

1st Place – Lil pumpkins early learning
2nd Place – Kayleigh & Holly
3rd Place – Amber, Gabrielle & Tahliah

7 Years and Under

1st Place – Kate Barrett
2nd Place – Luis Frost
3rd Place – Audra Moore

8 – 12 Years and Under

1st Place – Grace Lusty
2nd Place – Tasman Reid
3rd Place – Jamie Frost

Best Carved Pumpkin

Open Class

1st Place – Andrew McTurk
2nd Place – Kaye Burges
3rd Place – Imogen Barnes

Schools

1st Place – Jack Bernett
2nd Place – St Pauls Catholic School Ngaruawahia
3rd Place – Whitikahu School

12 Years and Under

1st Place – Grace Lusty
2nd Place – Jamie Frost
3rd Place – Emmanuel & Maddoc

Most Perfect Pumpkin

Open Class

1st Place – Richard Lumsden
2nd Place – Julia Oh
3rd Place – Gareth Lusty

Schools

1st Place – Newstead Country Pre School
2nd Place – Whitikahu School
3rd Place – Whitikahu School

12 Years and Under

1st Place – Anyalee
2nd Place – George & Arthur Bull
3rd Place – Luis Frost

Oddest Pumpkin

Open Class

1st Place – Grace Lusty
2nd Place – Gareth Lusty
3rd Place – Elizabeth Owen

Schools

1st Place – Ethan Walkley
2nd Place – Endeavour School
3rd Place – Lil pumpkins early learning

12 Years and Under

1st Place – Hamish Stutt
2nd Place – Georjia Rose
3rd Place – Luis Frost

Pumpkin Racer

Open Class

1st Place – Luke Vowles
2nd Place – Blake Clements
3rd Place – Charlie Pugh

Schools

1st Place – Whitikahu School
2nd Place – Argyle Preschool
3rd Place – Lil pumpkins early learning – Kereru Room

Best Pumpkin Scone/Muffin

Open Class

1st Place – Tayla Ericksen
2nd Place – Lisa McTurk
3rd Place – Tayla Ericksen

12 Years and Under

1st Place – Argyle Preschool
2nd Place – Jamie Frost
3rd Place – Audra Moore

Best Pumpkin Cake

Open Class

1st Place – Alana Tocker
2nd Place – Elizabeth Owen
3rd Place – Tayla Erickson

12 Years and Under

1st Place – Shino Ikai
2nd Place – Celeste Furniss
3rd Place – Marley MacCulloch

Best Pumpkin Pie

Open Class

1st Place – Stephanie Thomas
2nd Place – Maura Furniss
3rd Place – Kelly Kiely

Celebrity Challenge Winner

Jan Barnes took out the celebrity challenge in 2018